20.Model Hobby 2011 pohledem od vody.

Jako každoročně byl náš klub ADMIRAL Jablonec n.N. požádán pořadatelem veletrhu o spoluúčast při předvádění modelů neplovoucích i plovoucích lodí a spoluvytváření programu na vodě. Hlavní organizátor u bazénu byl jako v minulém roce Ing.Jirka Chaloupka a pro dění na vodě měl k ruce komentátora Láďu Doušu z Písku, známého jako „Laďouš“, otec stránek mo-na-ka, kde jistě budou jeho postřehy a povídání z veletrhu.

Naše anabáze začala ve středu 28.9.11, kdy jsme nakládali dodávku našeho Libora Halamy (který nám mezitím uletěl do teplých končin Egypta) a rovnali jsme a přemýšleli co, kam a jak srovnat, aby se vešel třímetrový (sice skládací)maják, stojan s lodním zvonem (oblíbenými rekvizitami návštěvníků pro jejich focení) a hlavně těch třicet modelů na expozici.  Nakonec muselo pět modelů, hlavně velkých historických plachetnic kat. C1, zůstat doma, nikam se nevešly. Tak jsme odpoledne odjížděli z Jablonce dvěma auty ku Praze ve složení Jarda Vancl, junioři Martin Solfronk a Pavel Václavů a já. Při příjezdu na PVA nás překvapila parkovací služba s tím, že z řidiče vytáhla 1.000,- Kč jako zálohu na vjezd k pavilonu a do tří hodin se muselo vyložit a odjet, pak byl poplatek vrácen, což jsme nakonec stihli, jen se na vjezdu divili, že penízky dáváme dohromady po stovkách a i drobných! Pak již jen postavit maják, lodní zvon, připravit modely na čtvrteční zahájení. Pořadatel nám zajistil ubytování na ubytovně a zajistil obědy po celou dobu výstavy.

 

 

Vodní plocha byla umístěna v oddělené sekci výstavního pavilonu a měla již zajímavý rozměr bazénu o průměru 15 metrů a hloubce cca 40 až 50 centimetrů, takže se mohly prezentovat i historické plachetnice, které nemají tak hluboké kýly jako závodní speciály. Byla však smůla, že ve stejný termín bylo na Těrlické přehradě u Fandy Chmelky „Zamykání vody“ a většina plachet byla tam. Stejně jsme nakonec měli málo větru, pokojové ventilátory nestačily a tak pouze Jindra Culek z Prahy proháněl svého trimarána kat. NSS-D „Dragonfly 1200“ na pomocný elektromotor a v jednu chvíli se pokoušel o vítr do plachet šéfredaktor RC Modelů Václav Janko se svým dvoumotorovým hydroplánem Sikorski S-38, ale ten když zabral naplno, tak šla voda z bazénu. Tak se plachty občas jen tak „ploužily“ a dělaly kulisu ostatním modelům. Škoda. Ale naše hlavní činnost u bazénu byla seznamovat mladé zájemce s lodním modelářstvím nejen pohledem, ale pořádně si lodičky „ohmatat“. Tak měli naši junioři Martin i Pavel celý den stále co dělat, ani nestačili nabíjet akumulátory do radiem řízených modelů, kterých  pět až šest se stále střídalo na vodě s vysílačkami v rukách malých zájemců. Martin Karpatský z klubu „Barrrakuda“zajišťoval soutěže malých i velkých zájemců s volnými modely kat. EX-500 do délky padesáti centimetrů, do cílových branek přes celý bazén. Neprohrál nikdo díky sponzorům z řad vystavovatelů zbyla nějaká maličkost pro každého. Jirka Chaloupka se pokoušel zprovoznit modely pro vodní pólo, ale stále byly nějaké zádrhele, tak snad příští rok. Atrakcí pro diváky bylo předvádění funkčních ponorek ať Michalem Černým (známým svými obecnými i odbornými články) , nebo Petrem Jaškem z  klubu „Nautilus“ Proboštov, či Vladimírem Randou, který opět jako v minulém roce přijel až ze Žiliny z klubu „U Boot club“ specializujícím se na ponorky a jejich předvádění v akci, včetně námořních bitev. Ani ostatní modeláři nezaháleli, remorkéry předvedli Jenda Bubeník z Mirotic, Láďa Douša z Písku, Luděk Rais a Radek Šanda z Příbrami, kteří předvedli něco z Tug Towingu při vlečení stokilové vany,   hlídkový anglický člun“Tornycroft“ proháněl Jirka Laifr z Karlových Varů, říční dělový člun „BR 1125“ předváděl Roman Javůrek z Kladna, náš Tomáš Kočí půjčoval na jízdy svůj parník i když s pohonem elektromotorem. Na některé jsem určitě zapomněl, někdo byl jen na jeden den, někdo celou dobu veletrhu.

Jako každoročně komise vybírala tzv. Modely roku. Tak jako v minulém roce jsme do klubu získali tři ocenění pro modely Jirky Kupra, Milana Kroupy a Karla Švejdy, tak jsme i letos také uspěli a to s potěšením juniorský model polského přístavního záchranáře „R-3“ juniora Pavla Václavů a model anglické korvety „Snowberry“ Zdeňka Tomáška ml. 

 

 

Myslím, že pořadatel s vystoupením lodních modelářů mohl být celkem spokojen – stále se na vodě něco dělo, těch chvilek oddychu bylo velmi málo. V těch chvilkách jsme sotva stačili proběhnout stánky, šlo to rychle, s modely lodí a příslušenstvím jich bylo minimum, až se zdálo, že se prodejci tváří jako že již modelařina ztrácí na zajímavosti, vždyť je to náročná práce na přesnost a hlavně na čas, tak si kup hotový model, nejlépe dovezený z Číny, na tom má prodejce největší zisk, a nechtěj po nás nějakou drobnou bižuterii na které se nic nevydělá. Proč prodávat plánky? Najdi si vše na internetu! Polotovary pro kroužky mládeže? Nezajímavé, ať se starají vedoucí kde chtějí! Mladej, chceš stavět, tak si kup stavebnici! Že je drahá a rodiče na to nemají? To je jejich problém! Začíná jít hlavně o peníze a tak se asi vrátíme k počátkům modelářství, kdy jsme sháněli z obchodů prkénka vzácných dřev a pilčičkou jsme dělali lišty a vše ostatní. To je smutné konstatování mnoha „starých“ modelářů, zklamaných nad současnou nabídkou, kteří se u bazénu zastavili na kus řeči.

Přejeme pořadatelům do dalších ročníků oživení sortimentu a kvality prodejců a hodně dychtivých návštěvníků spokojených , že si odváží to co právě potřebují.


Zdeněk Tomášek – KLoM ADMIRAL Jablonec n.N.


12.11.2011 22:31 vložil Jirka | 6069 přečtení | Aktuality | Vytisknout

Login

Partneři a sponzoři

Nov� str�nka 1

Nejbližsí akce

Žádné akce

Počítadlo

Počet návštěv: 1164966
Počet registrovaných: 19474

Náhodný obrázek z galerií