Borohrádek 2013

Pod bílými plachtami na úbočí Orlických hor aneb
1.ORLICKÝ POHÁR historických radiem řízených plachetnic NSS

 

Bílé, i když ne úplně vždy, plachty se tentokrát sjely na pěknou vodu do malebného města Borohrádku, kde na břehu vodní nádrže „Zámlýní“ rozbili svoje stany, přívěsy, auta jejich stavitelé a rozhodčí, aby nejen změřili  svoje síly na vodě, ale patřičně prodiskutovali všechny problémy, které se jim při stavbě jejich miláčků vyskytly. Za podpory města, místních rybářů jsme získali vyhrazený prostor na zvýšeném břehu nádrže na dobu pořádání soutěží 19. až 21.7.2013 a tak jsme ve čtvrtek 18.července postavili zázemí pro soutěže. Výhodou těchto setkání jedné kategorie je, že se přijet může kdykoliv a registrovat se i v průběhů soutěží a stále se může zasáhnout do soutěží.V podstatě téměř všichni účastníci se sjeli již ve čtvrtek a pomáhali pořadatelskému klubu ADMIRAL z Jablonce n.N. stavět. Město zajistilo u Technických služeb postavení plata ze kterého se pohodlně dali spouštět nelehké modely na vodu. Elektrika se stáhla od nedalekého stánku s občerstvením, pro pitnou vodu jsme mohli chodit do blízkého mlýna, kde byl také vyjednán prostor pro noční uschování lodí, i když jsme ho nakonec nevyužili a modely se na noc ukládaly pod velkým párty stanem, kde se uzavřely boky a po večerním diskusním posezení byl prostor volný. Ke spokojenosti přispěli i dvě mobilní „kadibudky“.

 

 

A mohlo se začít. Počasí bylo pěkné, až moc teplo kolem třiceti, stálé slunce a střídavý nic moc vítr. Tak na páteční zahájení, které provedl ředitel soutěže a bývalý starosta města Borohrádek Jirka Špinar , se sešlo dvacet jeden soutěžících a v průběhu soutěží se zvýšil na dvacet pět modelů , z toho šestnáct ve třídě NSS-A, osm modelů ve třídě NSS-B a jeden model ve třídě NSS-C, který startoval v béčkách,  pěti modelářů ze Slovenska a dvaceti našich. Poláci se sice ohlásili, ale nakonec nepřijeli.

 

 

 

 

Vzhledem k podmínkám byly vyhlášeny dvě soutěže po třech jednohodinových jízdách na pátek a sobotu a v neděli se jela společná hodinová regata bez omezení tříd, bez bodového hodnocení. Ze součtu pořadí prvních dvou soutěží byl pak vyhodnocen 1.ročník Orlického poháru. I když takováto setkání jsou hlavně pohodovou záležitostí všech účastníků, při jízdách na trati, kde všechny třídy jely společně a pak se samostatně vyhodnocovaly, se bojovalo a hlavně v nájezdu na první bóji bylo vždy značně „těsno“ a tak rozhodčí Petr Lukeš, Vláďa Bláha a Hana Jakubíková měli vždy „napilno“. Třídu NSS-A, modely s klasickým, bermudským (trojúhelníkovým) oplachtěním, ovládli Pepa Slížek z Proboštovského klubu, Jirka Špinar z pořadatelského klubu a Peter Mikulka z Bratislavy.Třídu NSS-B, modely s gaflovým  (lichoběžníkovým) oplachtěním, pak Jarda Zeman také z Proboštova, Jarda Pešek z Kolína a Michal Medvěděv z pořadatelského klubu. Závěrečnou regatu pak Péťa Bašek z pořadatelského klubu, Jarda Pešek a Pepa Slížek.   

 

 

 

Potěšitelné na setkání bylo, že se objevili nové tváře i nové modely. Ať Miloše Rojky z Pardubic, Roberta Schmidta z Galanty  nebo Petera Podhornýho z Bratislavy. Zajímavým byl model Fandy Chmelky  z klubu Slezsko, ve třídě NSS-C, s využitím latinské plachty, tedy trojúhelník na pevném ráhnu, které je uchyceno k hlavnímu stěžni, tedy oplachtění které využívaly lodě již za doby Kolumba, viz jeho nao Nina, a kterého se užívá dodnes. Fandovo řešení je však  moderní, kdy na místo stěžně je jakási trojnožka na které je ráhno plachty uchyceno. Model ještě nebyl detailně dokončen, ale dosahoval překvapivě dobrých jízdních vlastností.

Po společné regatě na nedělním zakončení a vyhlášení výsledků všichni účastníci získali vkusné diplomy a vítězové poháry věnované městem a pořadatelem. Podle vyjádření účastníků se první setkání v novém prostředí vydařilo ke spokojenosti všech a věří, že se v příštím roce sejdou ještě ve větším počtu na druhém ročníku Orlického poháru.

Ing.Zdeněk Tomášek - hlavní rozhodčí, klub ADMIRAL Jablonec n.N.

foto: Vláďa Bláha, Petr Lukeš a Jiří Kreisel

 

 

      
výsledky soutěží v xls

 

 

 

14.08.2013 08:30 vložil Jirka | 4334 přečtení | Aktuality | Vytisknout

Login

Partneři a sponzoři

Nov� str�nka 1

Nejbližsí akce

Žádné akce

Počítadlo

Počet návštěv: 1164956
Počet registrovaných: 19474

Náhodný obrázek z galerií