Jablonecká kotva a Modrá stuha 2013

Již 46. ročník Jablonecké kotvy a o málo mladší 42. ročník Modré stuhy uspořádal na Novoveském koupališti o víkendu 31. srpna – 1. září 2013 klub jabloneckých lodních modelářů ADMIRAL. Tyto soutěže tradičně jsou vypisovány pro kategorie maket F2, DS a NSS a polomaket kat.F4 žáků, juniorů a seniorů.


Původně se Modrá stuha jezdila na přehradě na trati 100x200m (podle výšky hladiny v přehradě) o křišťálový lustr Preciosy, a to pro modely maket dříve existujících kategorií EK (vojenské) a EH (osobní), tedy bez dálkového ovládání modelů. Později se soutěže přestěhovaly na Novoveské koupaliště, které leží blízko centra města a je lépe dostupné i s ohledem na ubytování. Zde jsou k dispozici vlastně dvě vodní plochy – koupaliště, kde se staví tratě pro kategorie F2, F4 a DS a betonovou hrází oddělená plocha s ostrůvkem- rájem místních kačen. Tato plocha je pro plachetnice NSS, ale je po břehu zarostlá stromy, které zasahují nad vodní hladinu a modely se jim musí vyhýbat. Okolo koupaliště je dostatek zelené plochy k postavení stanů, obytných přívěsů a k zaparkování aut s nezbytným servisem pro potřebu modelů. V tomto prostoru je umístěn i bufet pro občerstvení závodníků i návštěvníků s dostatečným výběrem teplých i roštovaných lahůdek, cisterna s pitnou vodou a nezbytná mobilní buňka WC. Do prostoru závodiště je přiveden i elektrický proud pro potřeby stanařů a nabíjení akumulátorů. Pořadatelé se vždy snaží o co největší pohodlí pro účastníky závodů. Což také dokazuje skutečnost, že větší část startovného vkladu závodník dostane zpět formou poukázek na občerstvení v bufetu. Dříve, ještě před třemi lety pořadatelé udržovali oheň s opékaným naloženým masíčkem, ale zpřísněné vyhlášky o rozdělávání ohňů ve městě……. Každý účastník získal pamětní placku se špendlíkem k 45. letům klubu.     

 


 

Na tyto soutěže se dříve sjížděli účastníci nejen z celé ČSR, ale i vždy bohatá účast modelářů z bývalé NDR, Polska i bývalého SSSR, vlastně organizací podobné našemu Svazarmu. Se smutkem pozorujeme, jak účast řídne a každoročně je menší. Je to jistě způsobeno i ekonomickou situací modelářů, vše jen zdražuje, a tak si každý již pečlivě vybírá soutěže, kterých se chce účastnit. Tím i do Jablonce jezdí hlavně ti „skalní“, kterým ani moc nevadí, že většinou také zmoknou, ale je potěšitelné, že se také objeví nový modeláři, kterým se soutěže líbí a příště opět přijedou. S potěšením lze konstatovat, že letošní ročníky „zmoklé“ nebyly (pouze v noci) a tak většina soutěžících odjížděla spokojena. Ale mohli být spokojeni i se svými výkony, které předvedli na trati.

 


 

Na soutěže se přihlásilo 70 modelů. Obavy jsme měli z letošního počasí. Nakonec to podle předpovědí vypadalo docela slibně, hlásili vyčasení a na víkend dokonce léto! Jenom, že, páteční přípravu a stavbu tratí a technického zázemí tentokrát provázela nepřízeň počasí se třemi průtržemi mračen. Vody z vrchu bylo až moc. Je přece jenom vidět jak se projevilo páteční bouřlivé počasí. Soutěží se účastnilo 58 modelů ve svých kategoriích.
Sobotní soutěž proběhla již za pěkného, slunečného počasí do 22ºC, mírný vítr 2 - 5m/s. Noční soutěž měla ideální podmínky. Neděle, slunečno, mírný vítr 1 - 4m/s, teplota 25ºC. Skvělé zjištění – na soutěži v Jablonci po letech nepršelo a ani nepadal sníh! Nedělní soutěž NSS se po dohodě jela jen jako propagační regata na zkrácené trati, protože vítr byl jen na části trati u hráze.
Potěšitelná byla letos „sešlost“ parnikářů kat. DS. Ke tradičním modelům služebních parních člunů z bitevní lodi H.M.S. Renown Tomáše Kočího a Vladimíra Šrámka, Jirkových experimentů rodiny Voráčkových, otevřené klasice Ivana Hořejšího, přispěl líbivým modelem otevřeného parníčku Gary Gilmore každoroční účastník Pepa Darvaš a s novými modely soutěžili Michal Šenekel a Tomáš Blahůdka z Plzně. Nakonec všem ukázal záda Vláďa Šrámek.
Stále klesající počty jsou u maketářů, ale to je obrázek celorepublikový a nejen v Jablonci. Je to pochopitelně časově i kvalitativně nejnáročnější kategorie. Ale také velice přitažlivá a návštěvníky velice obdivovaná, vždyť stavba maket obnáší stovky, někdy i tisíce hodin nejen usilovného shánění dobré stavební dokumentace ale hlavně vlastní stavby modelu. Letos opět dominoval ve třídě F2-B Karel Majer z Brandýsa n.L. s maketou stihače ponorek v měřítku 1:35 i když zvítězil Jakub Janko z Třebechovic a ve třídě F2-A Jirka Bilina z Valdic z novým propracovaným modelem oceánské výzkumné lodí ALASKA..

 

 


 

Nejvíce obsazované jsou tradičně kategorie F4 a hlavně třída F4-A, juniorů i seniorů, kde se pouze závodí na vodě bez bodového hodnocení stavby. U juniorů se o vítězství přetahovali Tomáš Jakeš z Doks a Ondra Budina z Jablonce a na druhou soutěž si pořadí prohodili, ale zvítězil Adam Havlík z Jablonce. U seniorů to byl Jakub Janko z Třebechovic a Jenda Jedlička z Teplic, který nakonec v obou soutěžích zvítězil.
Pochopitelně se zájmem přihlížejících návštěvníků se očekával závod maket a polomaket historických plachetnic. Nejelo se na klasické trojúhelníkové trati, ale na zkráceném účku. Tím se na trati při míjení ostrova a startovního břehu potkávali modely v protisměru, což pro manévry plachetnic, kde nebylo moc místa, bylo dosti obtížné. Závodníci se museli domlouvat předem na manévrech, které chtějí udělat, aby nedošlo ke vzájemným kolizím. I tak občas některá loď skončila „ve vrbičkách“ což byla ihned práce pro záchranný člun model vyprostit. I když tyto jízdy nejsou klasicky podle regulí, neztrácí na zajímavosti a dramatičnosti a modelářům, kteří přijeli, se líbí. Dominovaly hlavně makety yawl z roku 1934 Stormy Weather Miloše Kvapila a perfektní maketa mořské jachty Endeavour, původně zkonstruovaná pro závody J-class, Milana Kroupy.   
Je škoda, že většinou pro nemoc vedoucích, nepřijeli opory žákovské třídy pětistovek a tak EX-500 se letos zrušila. Ze zahraničních účastníků se zúčastnil jako v minulých letech Michal Maglocký z Bratislavy.
Pořadatelé děkují všem za účast i předvedené výkony a těší se na shledání na dalších ročnících tradičních soutěží v Jablonci n.N. Klub ADMIRAL slaví 45 let svoji činnosti pořádáním soutěží a na podzim pořádá velkou Všemodelářskou výstavu ve výstavních sálech jabloneckého Eurocentra na kterou všechny srdečně zveme.

Ing. Zdeněk Tomášek, předseda KLoM ADMIRAL
Foto Zdena Jelínková, více v její galerii

 

výsledky soutěží (XLS)

 

 

27.11.2013 08:33 vložil Jirka | 4870 přečtení | Aktuality | Vytisknout

Login

Partneři a sponzoři

Nov� str�nka 1

Nejbližsí akce

Žádné akce

Počítadlo

Počet návštěv: 1145687
Počet registrovaných: 18393

Náhodný obrázek z galerií