Jaká byla Kotva a Stuha 2015

Již 48.ročník Jablonecké kotvy a o málo mladší 44.ročník Modré stuhy uspořádal na Novoveském koupališti o víkendu 29. –  30. srpna  2015 klub jabloneckých lodních modelářů ADMIRAL. Tyto soutěže tradičně jsou vypisovány pro kategorie maket F2, DS a NSS, tedy přesných maket skutečných lodí, lodě poháněné funkčním parním strojem a dálkově ovládané historické plachetnice a polomaket kat.F4 žáků, juniorů a seniorů. Původně se Modrá stuha jezdila na přehradě na trati 100x200m (podle výšky hladiny v přehradě) o křišťálový lustr Preciosy,  a to pro modely maket dříve existujících kategorií EK (vojenské) a EH (osobní), tedy bez dálkového ovládání modelů, modely jezdily pouze na přímý směr. Později se soutěže přestěhovaly na Novoveské koupaliště, které leží blízko centra města a je lépe dostupné i s ohledem na ubytování. Zde jsou k dispozici vlastně dvě vodní plochy – koupaliště, kde se staví tratě pro kategorie F2, F4 a DS a  betonovou hrází oddělená plocha s ostrůvkem- rájem místních kačen. Tato plocha je pro plachetnice NSS, ale byla po břehu zarostlá stromy, které zasahovaly nad vodní hladinu a modely se jim musely vyhýbat. Minulý rok jsme dostali od města povolení náletové křoviny vyřezat a hladina se otevřela nejen pro modely plachetnic, ale i pro návštěvníky, kteří s povděkem konstatovali, že se vzhled Novovesáku trochu vrací do původního stavu. Okolo koupaliště je dostatek zelené plochy k postavení stanů, obytných přívěsů a k zaparkování aut s nezbytným servisem pro potřebu modelů. V tomto prostoru je umístěn i bufet pro občerstvení závodníků i návštěvníků s dostatečným výběrem teplých i roštovaných lahůdek a nezbytná mobilní buňka WC. Do prostoru závodiště je přiveden i elektrický proud pro potřeby stanařů a nabíjení akumulátorů. Pořadatelé se vždy snaží o co největší pohodlí pro účastníky závodů. Což také dokazuje skutečnost, že větší část startovného vkladu závodník dostane zpět formou  poukázek na občerstvení v bufetu. Dříve, ještě před čtyřmi roky pořadatelé udržovali oheň s opékaným naloženým masíčkem, ale zpřísněné vyhlášky o rozdělávání ohňů ve městě…….  
Na tyto soutěže se dříve sjížděli účastníci nejen z celé ČSR, ale i vždy bohatá účast modelářů z bývalého NDR, Polska i bývalého SSSR, vlastně organizací podobné našemu Svazarmu. Se smutkem pozorujeme jak účast řídne a každoročně je menší. Je to jistě způsobeno i ekonomickou situací modelářů, vše jen zdražuje, a tak si každý již pečlivě vybírá soutěže kterých se chce účastnit. Tím i do Jablonce jezdí hlavně ti „skalní“, kterým ani moc nevadí, že většinou také zmoknou, ale je potěšitelné, že se také objeví nový modeláři, kterým se soutěže líbí a příště opět přijedou. Letos však do Jablonce přijelo více soutěžících a také byla bohatá účast návštěvníků, což jistě ovlivnilo krásné počasí.
Sobotní soutěž proběhla za pěkného, slunečného počasí do 23ºC, bezvětří, později mírný vítr 2 m/s a žádná dešťová přeháňka! Noční soutěž měla ideální podmínky . Neděle byla slunečná a teplota dosahovala 30ºC, vítr 2-5 m/s . Počasí, které jsme moc let na zpět neměli.  Soutěže proběhly bez protestů a většina soutěžících odjížděla spokojena. Ale mohli být spokojeni i se svými výkony, které předvedli na trati.
Na soutěže se přihlásilo 60 modelů ve svých kategoriích. Potěšitelná byla i letos „sešlost“ parnikářů kat. DS. Ke tradičním modelům služebního parního člunů z bitevní lodi H.M.S. Renown Vladimíra Šrámka a mohutného remorkéru CERVIA Tomáše Kočího a  perfektně provedenému otevřenému člunu Schmuggler Michala Šenekela, který nakonec zvítězil, všichni tři z pořádajícího klubu a experimentů rodiny Kristiny a Jirky Voráčkových, přibyli nové parníky ALTONA. Ivana Kräutera z Olomouce a otevřený parníček Gary Gilmore Otakara Křena z Prahy.
  Stále klesající počty jsou u maketářů, ale to je obrázek celorepublikový a nejen v Jablonci.  Je to pochopitelně časově i kvalitativně nejnáročnější kategorie. Ale také velice přitažlivá a návštěvníky velice obdivovaná, vždyť stavba maket obnáší stovky, někdy i tisíce hodin nejen usilovného shánění dobré stavební dokumentace ale hlavně vlastní stavby modelu.  Letos opět dominoval a zvítězil ve třídě F2-B (modely do 1,4m délky) Karel Majer z Brandýsa n.L. s maketou stihače ponorek v měřítku 1:35, čtvrté místo vybojoval Vojta Jelínek s novou maketou americké pobřežní stráže CG 95308.  Ve třídě F2-A zvítězil Ladislav Hanuška z Proboštova  z  kvalitně propracovaným modelem remorkéru Lešč. 
Tato třída F2-A junior byla obsazena soutěžícími z pořádajícího klubu a zvítězil Pavel Václavů s modelem polského záchranáře R-3 před Ondrou Budinou s novým modelem starého remorkéru Hercules se kterým na před čtrnácti dny skončeném Mistrovství světa získal páté místo. Se svým modelem  rychlého otevřeného člunu  PG 117 se představil a třetí místo získal nejmladší účastník Jonáš Zítko (8 roků) z Jablonce. 
  Nejvíce obsazované jsou tradičně kategorie F4 a hlavně třída F4-A juniorů i seniorů, kde se pouze závodí na vodě bez bodového hodnocení stavby. U juniorů zvítězil Tomáš Jakeš z Doks před  Anetou Ferjančičovou z Borovan u Českách Budějovic. Ve druhé soutěži  zvítězil Ondra Budina z Jablonce před Ondrou Šmejkalem z Mladé Boleslavi a Tomášem Jakešem z Doks. U seniorů to byli Petr Hlava z Valdic před Standou Jakešem z Doks a druhou soutěž zvítězil Jiří Bílina před Petrem Hlavou , oba z Valdic..
Pochopitelně se zájmem přihlížejících návštěvníků se očekával závod maket a polomaket historických plachetnic. Nejelo se na klasické trojúhelníkové trati, ale na zkráceném účku. Tím se na trati při míjení ostrova a startovního břehu potkávali modely v protisměru, což pro manévry jeden a půl metru dlouhých plachetnic, kde nebylo moc místa, bylo dosti obtížné. Závodníci se museli domlouvat předem na manévrech, které chtějí udělat, aby nedošlo ke vzájemným kolizím. I tak občas některá loď skončila „ve vrbičkách“ což byla ihned práce pro záchranný člun model vyprostit. I když tyto jízdy nejsou klasicky podle regulí, neztrácí na zajímavosti a dramatičnosti a modelářům kteří přijeli se líbí. Dominovaly hlavně makety mořské jachty Endeavour, původně zkonstruovaná pro závody na oceánu, Milana Kroupy u Jablonce se kterou zvítězil i ve druhé regatě před perfektně zpracovanou jachtou Mariquirita  Michala Šenekela také z Jablonce.
Cenu rozhodčích za předvedené modely a výkony získal Jiří Bílina.
Ze zahraničních účastníků se zúčastnil jako v minulých letech  Michal Maglocký z Bratislavy. 
Pořadatelé děkují Všem zúčastněným za věrnost, ukázněnost a předvedené výkony a těší se na setkání na 49. ročníku Jablonecké kotvy a 45. ročníku Modré stuhy 2016 !

Ing.Zdeněk Tomášek , předseda KLoM ADMIRAL

         
titulka     a      výsledky  
   

01.09.2015 12:15 vložil Jirka | 3013 přečtení | Aktuality | Vytisknout

Login

Partneři a sponzoři

Nov� str�nka 1

Nejbližsí akce

Žádné akce

Počítadlo

Počet návštěv: 1164939
Počet registrovaných: 19472

Náhodný obrázek z galerií