Titul „Mistr světa“jako dárek k nastávajícímu výročí klubu ADMIRAL

Od 3. do 11. července 2017 se konalo Mistrovství světa modelů maket a polomaket skutečných lodí sekce NS světové organizace lodních modelářů Naviga v polské Ornetě nedaleko mořského pobřeží. Stavba maket skutečných lodí je jedna z nejpracnějších disciplín lodního modelářství. Modely dosahují pracnosti i několika tisíc hodin stavby a při shánění potřebné dokumentace. Komise rozhodčích pak posuzuje model, jeho vypracování do nejmenších detailů a jeho shodnost s předloženou dokumentací. Samostatnou kategorií jsou makety poháněné funkčním parním strojem, kde se ještě samostatně hodnotí složitost a provedení parního stroje. Po stavebním hodnocení následuje plavební zkouška na trojúhelníkové trati, vyznačené plovoucími bójemi, kde model musí projet stanoveným kurzem a nakonec přistát v úzkém doku a vydržet tři sekundy stát v klidu. Zajímavou, a pro diváky velice atraktivní disciplínou, jsou makety plachetnic z různých časových období. Modely startují hromadně a na předepsané trati absolvují několik hodinových rozjížděk. Aby se daly porovnat dosažené časy jednotlivých a někdy hodně odlišných modelů, je pro každý model stanoven hendikeptový koeficient v závislosti na délce modelu v ponoru, jeho výtlaku a ploše plachet. Pro diváky jsou také velice atraktivní modely předvádějící různé manévry a situace na moři či v přístavu a to i s několika modely současně. 


Letošního Mistrovství světa se účastnili modeláři z jedenácti států s 267mi modely v celkem 23 soutěžních juniorských a seniorských kategoriích. Z české republiky se účastnilo 26 modelářů s 41 modely. Z našeho klubu ADMIRAL se účastnili čtyři senioři, Petr Budina, Libor Halama, Milan Kroupa a Michal Šenekel a také jeden junior Ondřej Budina. Nominovali se ještě tři další naši junioři, kteří bohužel nemohli odcestovat. Svaz modelářů totiž hradí modelářům pouze startovné a o ostatní se musí postarat závodníci nebo rodiče juniorů, což v tomto případě nebylo možné. 

Ondra Budina  Michal Šenekel  Michal Šenekel, Milan Kroupa a Libor Halama

Vynikající výkon v kategorii maket poháněných funkčním parním strojem podal náš Michal Šenekel, kterým získal titul Mistra světa. Ani ostatní naši modeláři se neztratili a podali velmi dobré výkony. Junior Ondra Budina skončil se svoji renovovanou maketou anglického remorkéru Hercules ze dvacátých let minulého století na pátém místě. Michal Šenekel sice skončil se svou propracovanou maketou plachetnice Mariquita na šestém místě, náplastí mu ale jistě bylo nejvyšší bodové hodnocení za stavbu. Pozadu nezůstal ani Milan Kroupa s maketou superjachty Eleonora na desátém místě, Libor Halama s plachetnicí Pirát II skončil na jedenáctém místě. Petr Budina obsadil s pěkně postavenou maketou exklusivní motorové dvoustěžňové jachty Bruma čtrnácté místo, když mu trochu nevyšly jízdy. Ale i to se stává. Celkově lze hodnotit vystoupení zástupců našeho klubu jako úspěšné. Česká výprava získala na Mistrovství světa jedno první místo, dvě druhé a čtyři třetí místa.  Jsme rádi, že náš klub ADMIRAL, který v dubnu příštího roku oslaví již padesáté výročí svého vzniku a činnosti, přispěl svými modeláři a jejich modely k výborným výsledkům celé české výpravy.

Naše modeláře a jejich kolegy z celé republiky můžou naši návštěvníci vidět na již padesátém ročníku víkendových soutěží Jablonecké kotvy 26. a 27. srpna na Novoveském koupališti. Srdečně zveme k návštěvě.

Za Klub lodních modelářů Ing. Zdeněk Tomášek

10.08.2017 12:13 vložil Jirka | 1967 přečtení | Aktuality | Vytisknout

Login

Partneři a sponzoři

Nov� str�nka 1

Nejbližsí akce

Žádné akce

Počítadlo

Počet návštěv: 1145750
Počet registrovaných: 18397

Náhodný obrázek z galerií