Již tradičně proběhlo ve dnech 5. a 6. dubna 2025 v dolnoslezské Oleśnici mistrovství Polska modelů lodí sekce NAVIGA „C“. Tato soutěž proběhla jako otevřená. Tak jako posledních několik let se jí zúčastnili také modeláři z České republiky. Největší výpravou byla ta naše, Admirálská. A byli jsme úspěšní. Prostředí soutěže je už všem dobře známo, je to kulturní sál v Oleśnici a kapacitou tak akorát na 110 modelů, které se zde letos sjely. Čeští modeláři k tomuto počtu přispěli 24 modely ve všech kategoriích s výjimkou miniatur (C4).
KLoM ADMIRAL byl zastoupen i mezi rozhodčími, když Martin Tomášek vykonával funkci vedoucího komise, hodnotící modely tříd C1, C2, C3, C5 a C7. Celkem na ně čekalo 55 modelů tak, jako na druhou komise. Práce tak měly obě komise na jedno odpoledne vyhrazené bodování opravdu dost. Elévem komise, řízené naším rozhodčím byl David Heinl. Rádi bychom totiž, aby se stal v těchto kategoriích mezinárodním rozhodčím. Hlavním rozhodčím nebyl tentokrát Maciej Poznański, který se potýká se zdravotními problémy, ale Jaroslaw Leoniec. Ten je současně Vicepresidentem světové organizace lodních modelářů NAVIGA.
Z našeho klubu vypravilo do Oleśnice své modely celkem deset jabloneckých seniorů jedenáct svých modelů. Našich pět juniorů vyslalo do soutěže celkem šest modelů. Celkem jsme domů přivezli tři zlaté, pět stříbrných a devět bronzových medailí. Žádný z našich modelů tak nezůstal bez medaile. Je nicméně velkou škodou a bohužel i obrazem doby, že se soutěže na polské straně účastnili pouze dva junioři. Nelze nezmínit individuální úspěch našeho kolegy a přítele Vladimíra Mareše, který v kategorii C3 s modelem fregaty „Le Gros Ventre“ získal zlatou medaili a nejlepší hodnocení ve své kategorii, ale také tři z asi deseti zvláštních ocenění a pohárů, rozdaných organizátory. Za dlouholetou spolupráci s polskou organizací Liga obrony Kraju, která slaví 80. výročí a zaštiťuje činnost modelářů v celostátním měřítku byl pamětní medailí oceněn Martin Tomášek.
Letos naši výpravu poněkud omezila změna počasí. Po téměř letních dnech jsme ve zprávách sledovali bouři na Baltu a za okny hnal vítr sněhové vločky. Kvetoucím stromům navzdory. Na výlet se nám tak tolik nechtělo. Atmosféra však byla jako vždy báječná. Přátelská a všeobecně vstřícná a ochlazení na ni nemělo vliv. Nicméně, uvědomili jsme si, že jak na polské, tak na naší straně jsou opět přátelé, které už na soutěži neuvidíme. Na naší straně Pavla Brablce doprovodil Vladislav Janoušek. Na straně polské pak odešel Miroslaw Miarka.
Tak, jako před rokem je na místě konstatovat, že se do Oleśnice zase za rok rádi vypravíme.
Martin Tomášek
C1: makety plachetních či veslových lodí,
C2: lodí s parním či jiným motorovým pohonem,
C3: Dioramata, části lodí či přístavních zařízení a podobně,
C4: Miniaturní modely v měřítku menším než 1:250,
C5: Modely lodí v lahvích,
C6: Modely z plastikových stavebnic,
C7: Modely z papírových „vystřihovánek“,
C8: Lodě ze stavebnic, kde jsou předpřipraveny díly ze dřeva, kovu, plátna a dalších materiálů.
Rozhodčí při soutěži posuzují každý z modelů samostatně, často za přítomnosti modeláře, který předkládá použitou dokumentaci a vysvětluje své postupy. Rozhodčí po vyhodnocení modelů přidělí body podle kvality modelů, shody s plánovou a jinou dokumentací. Maximálně mohou udělit 100 bodů. Na základě tohoto bodování pak každý model může získat zlatou (95 bodů a víc), stříbrnou (90 až 95 bodů) či bronzovou medaili (85 až 90 bodů).