Jaké bylo Mistrovství ČR sekce "C" pro rok 2024

Aktuálně » Jaké bylo Mistrovství ČR sekce "C" pro rok 2024

Mistrovství ČR předloze věrných modelů lodí s mezinárodní účastí, spojené s výstavou pro veřejnost skončilo v neděli 25. února 2024 úderem třinácté hodiny, kdy se všichni účastníci rozjížděli domů. Výstava, těšící se velké pozornosti dospělých i dětských návštěvníků, byla ukončena o hodinu dříve.

Místem konání bylo město Turnov a hostitelem tamní Muzeum Českého ráje. To poskytlo dostatečný prostor pro konání modelářského svátku, a jak řekl při předávání cen jeho ředitel, Dr. Jan Prostředník, muzeum se ani neuchýlilo od svého poslání. Je zejména muzeem věnovaným řezání kamene a šperku a shromážděné modely jsou také svým způsobem šperky!

V soutěži bylo nakonec přes 70 modelů v osmi kategoriích. Od plachetnic, přes motorové lodě, miniatury, diorámy, po stavebnice z různých materiálů. Modelů od českých modelářů soutěžilo 52. Polští přátelé přivezli do soutěže dalších 16 modelů a dva modely přijely ze Slovenska. U tohoto druhu modelářského sportu je velmi těžké objektivně zhodnotit, který model je nejlepší. Porota rozhodčích tedy přidělí body a rozhodne spíše o lesku medaile, kterou model obdrží, či neobdrží. Bylo by totiž jednoznačně nespravedlivé vytvářet absolutní pořadí. Celkem bylo rozdáno 18 zlatých medailí, 33 stříbrných a 17 bronzových. Jen dva modely zůstaly bez medaile, a to také svědčí o vysoké kvalitě zúčastněných modelů.

Výstava všech modelů byla v sobotu i v neděli přístupná široké veřejnosti a přilákala četné návštěvníky. Tím, že na popisných štítcích modelů byly nejenom základní údaje o modelu, ale také krátká informace o historii nebo účelu předlohy modelu. Také modeláři si své setkání užili v četných diskusích nad modely a svými pracovními postupy. Další akcí, kde se potkáme, budou mistrovství Polska, které se tradičně odehrají ve slezské Olešnici už v dubnu a v polovině září se v bulharském Burgasu uskuteční mistrovství Evropy světové organizace lodních modelářů NAVIGA. Na toto mistrovství Svaz modelářů ČR a jeho Klub lodních modelářů samozřejmě vyšlou naše reprezentanty.

Mistrovství uspořádal  Klub lodních modelářů ADMIRAL v Jablonci nad Nisou. Myslíme, že patří mezi ta vydařená a bude se na něj vzpomínat v dobrém. Těšíme se na další republikovou soutěž, která proběhne v první polovině roku 2025, možná na zámku v Doksech. Rozhodně však proběhne mimo plesovou sezonu. Sehnat pro naše modely dostatek stolů byl v únoru pro kolegy z muzea Českého ráje problém. Ještě že jsou jarní prázdniny…